Як вибрати автозапчастини: практичний посібник для автовласника

Утримання автомобіля – витратний процес. Неминуче настане момент, коли певні вузли виходять з ладу, і необхідно шукати деякі авто запчастини, щоб відремонтувати їх. Підбір запчастин – справа нелегка. Але автовласник зможе вибрати ідеальні деталі, не переплачуючи і не переживаючи про якість.

Купувати онлайн чи офлайн?

Перше питання, яке постає перед покупцем – сходити в найближчий магазин автозапчастин чи скористатися інтернетом? Багато сучасних покупців схиляються до інтернет-покупок, і в цьому є сенс.

Інтернет-магазин автозапчастин завжди пропонує каталоги, в яких зібрані десятки тисяч деталей від різних виробників. Знайти потрібний товар можна на будь-яку марку. Є необхідна для ознайомлення інформація: фотографія, технічні характеристики, розміри, виробник тощо. У каталогах здійснюється пошук деталі за такими параметрами:

  • Бренд авто;
  • Модель;
  • Рік випуску;
  • Унікальний VIN-номер.

Купуючи онлайн, покупець отримує нижчу ціну, оскільки магазини в мережі працюють з меншою націнкою, а також часто пропонують знижки та акції. До того ж, ви можете купити запчастини за номером деталі, скориставшись спеціальними каталогами, і не переживати про її сумісність з авто. Останнім часом ми як ніколи оцінили можливості замовлень онлайн і доставки, тому покупки в мережі стали ще більш поширені. Основні переваги інтернет-магазину:

  1. Широкий асортимент, що включає оригінальні запчастини та їхні аналоги.
  2. Зручний пошук у каталозі, легко зорієнтуватися.
  3. Онлайн-консультанти завжди на зв’язку, обслуговування нічим не відрізняється від реального спілкування.
  4. Доставка здійснюється швидко.
  5. Доступність всіляких способів оплати.
  6. Гарантія та повернення товару.
  7. Можна шукати запчастини за ВІН-кодом.

Єдиним недоліком можна назвати відсутність можливості подивитися на товар наживо, оцінити його якість, потримати в руках. Це частково компенсують фото в каталогах, але деякі покупці все ж таки не довіряють магазинам у мережі та обирають торгові точки у своєму місті. Їхні головні переваги: можна зробити покупку «тут і зараз», а попередньо оцінити товар.

Оригінал чи аналог?

Важливо розуміти, як влаштований сучасний ринок автозапчастин. Адже як правильно вибрати запчастини, якщо невідомо, які різновиди існують і які з них надійніші?

Оригінальні автозапчастини – це деталі, які встановлюються на конвеєрі під час виробництва автомобіля. Вони мають високу якість і не менш високу ціну. Вони надійні, не переривають гарантійний термін. При використанні таких запчастин людина впевнена і спокійна в їхній якості та працездатності. Це основні причини, чому варто їх замовляти.

Запчастини ОЕМ виробляються на тих самих заводах, що й деталі для конвеєра. Для їх виготовлення використовуються ті самі матеріали, компоненти і технології, що і для оригінальних запчастин. Тому якість залишається тією самою. Але якщо оригінальні запчастини поставляються тільки на автомобілі конкретної марки, то ОЕМ використовуються і в інших марках авто і коштують дешевше (бо мають ширший канал збуту).

Аналоги. Ці запчастини випускаються іншими виробниками, але за ліцензією, купленою у головного заводу-виробника. Інші заводи купують права на виробництво цих запчастин, але змушені дотримуватися технічних вимог. Завдяки цьому, такі деталі повністю сумісні з конкретною маркою і моделлю автомобіля, хоч і можуть мати невеликі відмінності від оригіналу. Такі запчастини для авто коштують дешевше, ніж оригінальні та ОЕМ запчастини.

На яких же деталях можна заощадити, а які вибирати тільки в оригінальній версії?

Враховується важливість деталі в продуктивності, ефективності та безпеці автомобіля. Чим більшу роль відіграє та чи інша запчастина, тим важливіше підбирати їй оригінальну заміну (підійдуть вироби з категорії ОЕМ). Якщо ж деталь, яку потрібно замінити – не найважливіший компонент автомобільного вузла, то використання аналогів – чудовий варіант. Наприклад, підвіска, система охолодження, лампи, салонний фільтр та інтер’єр салону дають змогу використовувати аналоги, тим паче що такі запчастини для іномарок в оригіналі коштуватимуть дорого. А ось якщо потрібно відремонтувати двигун і замінити ланцюги, системи натягу, то краще вибирати оригінал.

Також існують інші категорії:

  1. Відновлені деталі. Старі запчастини розбирають, зношені елементи міняють на нові, а деталь збирають заново. Функціональність ретельно перевіряється, в більшості випадків, використовувати реконструкційні деталі – безпечно. Генератор, стартер, гальмівні циліндри підлягають відновленню, і їх можна знайти на вторинному ринку за вигідною ціною.
  2. Відремонтовані деталі. Не розбираються повністю, а лише ретельно очищаються. Заміні підлягають тільки деякі, найосновніші елементи. Довговічність таких запчастин програє попереднім.
  3. Уживані (б/в) деталі. Це запчастини, які ще не вийшли з ладу, але вже використовувалися якийсь час. Наявність б/в запчастин на ринку відіграє важливу роль, оскільки іноді автовласник просто не може купити деталь, оскільки її більше не виробляють (найчастіше так трапляється зі старими або дуже рідкісними авто).

Які деталі б/в безпечно купувати?

Купуючи «поношені» запчастини, можна значно заощадити. При цьому важливо розуміти, що є деталі, які можна купувати тільки новими. Це пов’язано або з конструкційними особливостями самого виробу, або з роллю, яку він відіграє в автомобілі. Розглянемо докладніше на прикладі кожного вузла авто.

– Ходова частина.

Якщо постаратися, то хорошу запчастину для ходової можна купити за ціною, нижчою за середню на 60-70%. Для використання підходять б/в деталі, зношені не більше, ніж на 30%. Безпечно купувати кронштейни, кріплення, пружини та амортизатори, що були у використанні. Гальмівні колодки і диски можна підправити за допомогою проточки, щоб усунути кривизну, і їх можна сміливо використовувати. А ось елементи гальмівної системи купувати з рук не варто, оскільки будь-яка дрібниця може призвести до ДТП. Циліндри, підсилювачі, шланги тощо краще купувати новими. Є деталі, стан яких складно оцінити просто при зовнішньому огляді. Це кульові опори, різні датчики, маточини і підшипники в зборі. Тому за ними краще звернутися в магазин автозапчастин.

– Двигун.

Повністю замінити деталі під капотом – недешеве задоволення, особливо на іномарках. Тому використання вживаних деталей тут доцільне, як ніколи. Двигун можна купити як цілком, так і окремо – блок циліндрів і головку блоку. Їх цілком реально знайти в прекрасному стані, хоч і не нові. Також можна купити від колишніх власників деталі системи впорскування або колектори. Але ось деталі системи охолодження краще купувати нові. Термостат, радіатор, помпа можуть раптово вийти з ладу, навіть якщо під час купівлі здавалося, що вони в хорошому стані. Приводні ремені обов’язково мають бути новими.

– Кузов.

Купити кузовні деталі б/в, в середньому, на 40% дешевше, ніж приведення своїх до ладу. Фари, пластикові обважування, ковпаки, дзеркала заднього виду, значки та інші компоненти екстер’єру можна знайти б/в у відмінному стані. Купувати їх безпечно. А ось до вибору більших запчастин: дверей, крил, капота, потрібно підійти максимально відповідально. Часто їх продають після ДТП, ретельно приховуючи будь-які сліди рихтування і фарбування. У цьому разі краще використовувати спеціальний прилад, що показує товщину фарбового покриття. Показник має бути однаковим на деталі та на даху.

– Салон.

Запчастини для салону авто досить дорогі, якщо їх купувати новими (різні кнопки, замки, сидіння, кермо тощо). Усе це можна знайти на вторинному ринку і отримати функціональну, якісну деталь, заощадивши на її купівлі. Особливо актуально це для старих автомобілів. Але компоненти, які активно експлуатувалися, краще не купувати з рук. Наприклад, бардачок, підрульові важелі та ручка коробки перемикання передач.

На що орієнтуватися під час вибору запчастин?

Як правильно підібрати запчастини для авто, щоб покупка була максимально вигідною? Основні вирішальні фактори: вік вашого автомобіля, вартість деталі та її зовнішній вигляд і комплектація.

Вік автомобіля

Якщо автомобіль новий (йому не більше 3-4 років), то важливо використовувати оригінальні запчастини. Бо що молодша машина, то вимогливіша вона до якості запасних частин. Те ж саме стосується мастил і палива. Купуючи дешевий аналог, автовласник прагне заощадити, але лише робить собі «ведмежу послугу». Неоригінальні деталі бувають низької якості. Працюючи неправильно, вони пошкоджують пов’язаний з ними технічний вузол.

Наприклад, дешевий і неякісний масляний фільтр неодмінно позначиться на стані двигуна. Недостатня фільтрація моторного масла призводить до підвищеного зносу рухомих деталей. Тому такий простий виріб, як фільтр, потрібно купувати тільки від перевірених виробників.

Нові автомобілі перші роки перебувають на гарантії. Щоб зберегти її, обслуговування авто необхідно проводити виключно в офіційних дилерських центрах. У цей період використовуються тільки оригінальні деталі, а по його закінченню можна переходити на менш дорогі, але не менш якісні аналоги.

Вартість виробу

Ціна запчастин багато про що може нам сказати. Звичайно, кожен хоче заплатити мінімальну суму. Але на яку різницю розраховувати, щоб якість залишалася на належному рівні?

Хороший аналог коштує дешевше, тому що виробник скорочує витрати на «бренд» і маркетинг. Це становить приблизно 15-20% ціни. Виходить, якщо оригінал коштує 800 грн, то якісний аналог від відомого виробника з гарною репутацією не повинен коштувати дешевше 640 грн. Якщо різниця становить близько 50%, то краще утриматися від покупки. Швидше за все, виробник економив на матеріалах виготовлення або не дотримувався технології виробництва.

Зовнішній вигляд і комплектація

Коли ви вже тримаєте запчастину в руках, важливі такі моменти:

  1. Цілісність упаковки та її якість. Усі зображення і текст мають бути чіткими, а назва бренду написана без помилок.
  2. Зовнішній вигляд деталі: її форму, обробку, сліди експлуатації. Допускаються тільки невеликі сліди від шліфування.
  3. Відповідність ключових параметрів (порівнюючи зі старою деталлю).
  4. Наявність сертифіката якості.
  5. Наявність правильно оформленого гарантійного талона.
  6. Наявність товарного чека.

Основні правила купівлі онлайн

Щоб не помилитися з вибором, рекомендуємо дотримуватися цих простих правил під час купівлі запчастин в інтернет-магазині.

  1. Підбирайте запчастини за ВІН-кодом. Так ви відразу відфільтруєте деталі, які підходять саме під ваш автомобіль.
  2. Читайте відгуки про той чи інший бренд на форумах. Інші автомобілісти охоче розкажуть про свій досвід використання запчастини.
  3. Знайдіть офіційний сайт бренду запчастини, яка вам потрібна. Якщо це новий або незнайомий для вас бренд, перевірте наявність офіційного сайту та інформацію про виробника.
  4. Порівнюйте ціни. Для цього є прайс агрегатори. Уникайте найдешевших цін – магазини, де продукція коштує нижче за ринкові ціни, мають викликати підозру. І це стосується не тільки автозапчастин, а й взагалі всіх покупок в інтернеті.
  5. Обирайте надійні магазини. З нормальною підтримкою, гарантією повернення товару, великим асортиментом і досвідом роботи. Добре, якщо у магазина є точки видачі.
  6. Не соромтеся звертатися до онлайн-консультанта. Це не тільки допоможе розібратися в специфічному товарі, а й продемонструє рівень сервісу.

Для правильного вибору автозапчастин важливо враховувати безліч факторів і підійти до питання серйозно. Не варто покладатися тільки на продавців. Найчастіше магазин думає про свою вигоду, ніж про вашу. Автовласникові потрібно самостійно орієнтуватися на сучасному ринку і розуміти, коли варто зробити покупку, а коли – утриматися і пошукати ще.